Muzeum w Łowiczu zaprasza na wernisaż
Miasto Łowicz może poszczycić się na prawdę utalentowanymi artystkami. Wystawa „Dwuświat” jest tego przykładem. Dzieła tutejszych twórczyń podziwiać można w Muzeum w Łowiczu przy ulicy Stary Rynek 5/7. Wernisaż odbywa się w najbliższy piątek (03.09). Wszyscy zainteresowani wydarzeniem są proszeni o potwierdzenie swojej obecności. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce właśnie w tym czasie? Z pewnością przybliżenie sylwetek dwóch, zaprzyjaźnionych artystek, pozwoli to wyjaśnić.
Skierowanie się ku motywom z natury
Cechą charakterystyczną, która łączy obie artystki jest to, iż inspirują się i czerpią z natury. W przypadku Wandy Leokadii Kołaczyńskiej to piękno krajobrazów, które urzekają bogactwem kolorów i formy. Ich specyficzny nastrój, zdumiewająca różnorodność przedstawień wizualnych, artystka uchwyciła na płótnie. W dużej mierze są to sceny zaczerpnięte z tutejszych terenów. Tym bardziej wywołują wiele emocji wśród mieszkańców Łowicza. Mogą znaleźć swoje ulubione miejsca w obrazach Pani Wandy. W ten sposób własne postrzegania świata konfrontują z przedstawieniem, które zostało artystka umieściła na płótnie. Dla Doroty Pietrzkowicz bogatym źródłem motywów są zwierzęta, aura tajemniczości, która im towarzyszy. Ich piękno, smukłość kształtów, czasem dzikość.
Tam, gdzie realne miesza się z tym, co fantastyczne
W trakcie wystawy podziwiać można motywy, które bazują na świecie rzeczywistym, przeplatają się jednak z wątkami fantastycznymi. To wszystko składa się na niepowtarzalny efekt wizualny, jak też estetyczny. Można snuć przypuszczenia lub jasno stwierdzić, że „Dwuświat” to przedstawienie miejscowej fauny i flory. Pejzaże przeplatają się z przedstawienia zwierząt. Ludzie od zawsze odczuwali bliskość z naturą, a nawet pociąg do dzikich miejsc. W pewnym sensie artystki nie tylko przedstawiają tego typu miejsca i motywy. W swoim malarstwie pragną również ukazać fascynację ludzki środowiskiem naturalnym. To również pozwala zastanowić się chwilę nad tym, czy faktycznie pęd cywilizacyjny, ograniczanie naturalnych legowisk zwierząt jest czymś pozytywnym i faktycznie niezbędnym.