Kwiatowa tradycja ze Spycimierza trafi na światową listę UNESCO
Kwietne dywany układane przez mieszkańców Spycimierza podczas obchodów Bożego Ciała już niedługo staną się znane nie tylko w gminie Uniejów. Unikatowa tradycja już w tym miesiącu zostanie wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wyjątkowa tradycja
O wpisanie kwiatowych dywanów na listę UNESCO mieszkańcy Spycimierza starali się już od kilku lat. Finalnie w połowie grudnia tego roku ich marzenia staną się faktem.
Ponad 200-letnia tradycja układania dywanów z płatków i pąków kwiatów na czas procesji Bożego Ciała jest kultywowana głównie w Spycimierzu w województwie łódzkim, ale także w czterech wsiach województwa opolskiego – w Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.
Kwiaty, stanowiące jeden z trzonów obchodów Bożego Ciała w Polsce, w Spycimierzu otrzymały dodatkową, głębszą funkcję. Lokalna miłość do kolorowej roślinności objawia się tam w efektownych kobiercach, które usypywane są na okolicznych drogach i chodnikach. Powstają one z różnych gatunków i kolorów kwiatów, a za ich projekt i wykonanie odpowiedzialni są mieszkańcy Spycimierza. Kobierce przyjmują różne formy: od abstrakcyjnych dekoracji, po symbole religijne i napisy.
Zadaniem tych kwietnych dywanów jest upiększenie trasy procesji oraz powitanie uczestników obchodów Bożego Ciała. W tworzenie misternych dekoracji zaangażowane jest kilka pokoleń lokalnej wspólnoty parafialnej.
Wielkie obchody 17 grudnia
Kwietne dywany ze Spycimierza oficjalnie trafią na listę UNESCO w dniach 14-18 grudnia. To właśnie wtedy w Paryżu odbędzie się XVI sesja Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Natomiast na 17 grudnia w gminie Uniejów przygotowanych zostanie wiele atrakcji specjalnie z tej okazji. W kościele parafialnym odbędzie się uroczysta msza, której uczestnicy następnie ułożą fragment kwiatowego kobierca. Ponadto w programie obchodów znajdzie się konferencja prasowa, odsłonięcie kwiatowych, świątecznych dekoracji: żłóbka i anioła oraz koncert kolęd.
Dodatkowo na etapie tworzenie jest Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Innowacyjny obiekt ekspozycyjny znajdzie się w samym centrum miejscowości, a przybliży on historię i charakterystykę zwyczaju układania kwietnych dywanów. Na miejscu będzie można również wziąć udział w warsztatach układania kwiatowych kobierców oraz odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu. Tamtejsze wystawy nie będą jednak poświęcone wyłącznie lokalnej tradycji – znajdą się tam również strefy dedykowane innym, międzynarodowym zwyczajom znajdującym się na liście UNESCO.
Wiele lat pracy
Mieszkańcy niewielkiego Spycimierza ciężko pracowali na włączenie kwiatowych dywanów do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wypromować lokalną tradycję zdecydowanie pomogło powołanie Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, ale także wizyty delegacji z Litwy i Niemiec, nawiązywanie różnych, międzynarodowych kontaktów oraz współpraca z uniwersytetami. Ostatni z czynników pomógł zbadać i przeanalizować tę tradycję pod względem etnograficznym i kulturowym, a w efekcie przyczynić się do jej szerszej popularyzacji.