Łowicz: atrakcje na długi weekend majowy
Zbliżający się długi weekend majowy to doskonała okazja, by odpocząć, zregenerować siły i przyjemnie spędzić czas. Jakie miejskie atrakcje szykowane są dla mieszkańców Łowicza i okolic na Majówkę 2022?
Muzyka klasyczna z przymrużeniem oka
O bogaty program rozrywek i atrakcji kulturalnych dla mieszkańców miasta zadba przede wszystkim Łowicki Ośrodek Kultury. W programie wydarzenia znajdzie się koncert „Pół żartem, pół dźwiękiem, czyli piosenki z wydźwiękiem”. Będzie to występ z muzyką klasyczną, ale zaprezentowaną w sposób lekki, atrakcyjny i z przymrużeniem oka. To oznacza, że koncert ten z pewnością spodoba się nie tylko zagorzałym amatorom tego gatunku, ale także wszystkim, którzy chcą zacząć odkrywać muzykę klasyczną. Na scenie wystąpi satyryk Witold Pelka w towarzystwie kwartetu kameralnego AQuartet. Wstęp na koncert będzie całkowicie bezpłatny. Konieczne będzie jednak uprzednie odebranie specjalnej wejściówki, która dostępna będzie w kasie kina Fenix.
Koncert odbędzie się w siedzibie Łowickiego Ośrodka Kultury (ul. Podrzeczna 20) w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 17:00.
Obywatel jazz z muzyką Ciechowskiego
Natomiast w programie kulturalnym na wtorek, 3 maja znajdzie się koncert zatytułowany „Obywatel jazz”. Jego nazwa nawiązuje do tytułu filmu dokumentalnego „Obywatel miłość” z 2018 roku. Tego dnia ze sceny rozbrzmiewać będą dźwięki utworów autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, kultowego lidera zespołu Republika oraz twórcy solowego projektu Obywatel G.C., w wykonaniu duetu Radek Bolewski (wokal i perkusja) i Maciej Tubis (fortepian i syntezatory). Twórczość duetu Bolewski & Tubis oscyluje pomiędzy jazzem a popem i stawia duży nacisk na improwizację. Warto wspomnieć, że w tym roku mija 21. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego.
Wydarzenie odbędzie się w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury w dniu 3 maja o godzinie 19:00. Bilety dostępne są w cenie 20 zł online na stronie www.lok.art.pl oraz bezpośrednio w kasie ŁOK (ul. Podrzeczna 20).
Muzyka księżaków przed łowicką biblioteką
Kolejna majowa atrakcja zaplanowana została na sobotę, 7 maja i związana jest z postacią Władysława Stanisława Reymonta, znanego polskiego pisarza, autora m. in. „Ziemi obiecanej” i „Chłopów”. Pisarz urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich pod Łowiczem, a w tym roku przypada 155. rocznica jego urodzin i to właśnie z tej okazji Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego w Łowiczu przygotuje ciekawy program kulturalny.
W sobotę, 7 maja już od godziny 15:30 posłuchać będzie można występów wyjątkowego Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki oraz Zespołu Śpiewaczego z Lipiec Reymontowskich. Obie kapele wykonują tradycyjne pieśni księżackie w łowickiej gwarze. Udział w imprezie będzie bezpłatny, a jej lokalizacją będzie plac przed miejską biblioteką (ul. Sienkiewicza 62).
Spacer śladami Heleny Radziwiłłowej
Na datę 26 kwietnia przypadał Europejski Dzień Ogrodów Historycznych, promowany i koordynowany przez Europejską Sieć Ogrodów Historycznych. Tegoroczna edycja wydarzenia stanęła pod hasłem „Ogrody Literackie”, a tym roku do obchodów po raz pierwszy włączy się podłowickie Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Imprezę towarzyszącą tej okazji zaplanowano w Łowiczu na nieco późniejszy termin, bo na sobotę, 30 kwietnia. To właśnie wtedy odbędzie się grupowy spacer po malowniczym, romantycznym ogrodzie w Arkadii, a jego uczestnicy podążać będą trasą prosto z kart poetyckiego przewodnika autorstwa Heleny Radziwiłłowej z 1800 roku, co nawiąże do motywu przewodniego tegorocznej edycji wydarzenia. Start wycieczki to punkt godzina 12:00. Spacer planowo potrwa dwie godziny. Wydarzenie będzie bezpłatne i dedykowane będzie dla wszystkich bez względu na wiek.
Warto wspomnieć, że znane w regionie ogrody zespołu pałacowego w Nieborowie oraz ogród romantyczny w Arkadii zostały niedawno wyróżnione i włączone do Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych. Jest to prestiżowe, europejskie wyróżnienie, które ulokowało ogrody pod Łowiczem w wyjątkowym gronie takich miejsc, jak Ogrody Boboli we Florencji (Włochy), Park Monserrate w Sintrze (Portugalia) czy Ogrody św. Klotyldy w Lloret de Mar (Hiszpania). Więcej o tym wyróżnieniu można przeczytać tutaj.