Łowicz na weekend. Co zobaczyć podczas wycieczki do tego kolorowego regionu?
Łowicz, położony na terenie dawnego Księstwa Łowickiego to niezwykle różnorodny region z wyrazistym kolorytem i wyjątkowymi tradycjami. Jest to doskonały kierunek na rodzinne, weekendowe wycieczki. Co warto zobaczyć podczas odwiedzin w tym kolorowym mieście?
Baśniowe stroje ludowe i fantazyjne wycinanki
Podczas odwiedzin Łowicza nie może zabraknąć wizyty w Muzeum Łowickim. Miejsce to pozwoli zgłębić historię miasta i całego regionu, a także poznać z bliska charakterystyczne, kolorowe wzornictwo ludowe. Zdecydowanie najbardziej pasjonującą częścią muzeum są wystawy etnograficzne, na których podziwiać można fantazyjne łowickie stroje ludowe oraz wielobarwne łowickie wycinanki i inne dekoracje. Tuż obok Muzeum Łowickiego znajduje się niewielki skansen. W jego skład wchodzą dwa tradycyjne domy. Jedną z chałup wyróżnia unikatowy w Polsce, intensywnie niebieski odcień fasady, a ich wnętrza obficie dekorują efektowne papierowe ozdoby.
Jeśli planujesz odwiedzić więcej miast w zachodniej części Mazowsza, sprawdź tutaj, jakie miejsca warto również zobaczyć w tym regionie.
Miejsce spoczynku prymasów i Aleja Gwiozd
Kolejnym miejscem, do którego warto się udać podczas wizyty w Łowiczu jest tzw. kolegiata. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu nazywana jest Mazowieckim Wawelem. Obiekt ten zasłynął tym, że stanowi miejsce pochówku aż dwunastu prymasów Polski, czym wygrywa z kolegiatą gnieźnieńską. Barokowa świątynia powstała w latach 1625–1658, a obecnie wpisana jest na listę Pomników historii.
Zainteresowani zwiedzeniem innych obiektów sakralnych mogą również zajrzeć do kościoła pijarów, dawnego kościoła ewangelickiego w stylu klasycystycznym, neogotyckiego kościoła starokatolickiego mariawitów, kościoła Świętego Ducha z początków XV wieku (najstarszy zabytek tego typu w Łowiczu) czy kościoła św. Leonarda w stylu polskiego renesansu.
Wizyta w Łowiczu nie może obyć się bez zajrzenia na Aleję Gwiozd. Miejsce to zlokalizowane jest na Starym Rynku, w okolicach kolegiaty i stanowi lokalną odsłonę gwiezdnych dekoracji na chodniku, honorujących znane i rozpoznawalne osoby publiczne. W tym wypadku zamiast aktorów czy reżyserów na łowickiej Alei Gwiozd zostali wyróżnieni regionalni twórcy sztuki ludowej: rzeźbiarstwa, hafciarstwa, malarstwa, wycinkarstwa czy garncarstwa. Każdy z uznanych artystów ma swoją własną gwiozdę na chodniku, czyli typową dla Łowicza, okrągłą wycinankę dekorowaną w symetryczne motywy roślinne lub zwierzęce.
Niedaleko starej części centrum miasta można znaleźć Nowy Rynek, który wyróżnia nietypowy, bo trójkątny kształt. Trójbocznym rzutem płyty rynku mogą pochwalić się jeszcze tylko dwa inne miasta w Europie: Bonn i Paryż. Ciekawą formę rynku dopełniają łowickie, dekoracyjne koguty zawieszone na latarniach.
Skansen w Maurzycach
Jeśli po wizycie w Muzeum Łowickim czujesz niedosyt ciekawostek dotyczących historii regionu, to świetnym pomysłem będzie wizyta w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. Miejsce to powstało w 1985 roku. Można tam zobaczyć jak piękne były tradycyjne łowickie domy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W skansenie znajdują się nie tylko prywatne chałupy, ale również budynki użyteczności publicznej, jak szkoła, kuźnia, stodoły czy kościół z plebanią. Wszystkie wnętrza są starannie umeblowane, a tradycyjną zabudowę dopełniają bogate zbiory autentycznej sztuki ludowej.