Muzeum w Łowiczu – historia tego regionu w jednym miejscu
Z pewnością jest to ważny obiekt na kulturowej mapie Łowicza. Różnorodne zbiory związane są z tym regionem. Pierwotnie budynek ten pełnił funkcję seminarium. Jego budowę zlecono w 1689 roku. Projekt wykonał architekt królewski – Tylman z Gameren. Seminarium oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w roku 1700. Jednak prace były kontynuowane, aż do 1730 roku. Przez ponad sto lat w murach tego budynku przygotowywano księży do ich pracy. Jednak w 1820 roku seminarium przeniesiono do Warszawy. Natomiast sam budynek zaadaptowano na poczet Szkoły Wyższej, którą prowadził zakon pijarów. W trakcie działań wojennych, które toczone były w okresie II Wojny Światowej, z całości budynku zachowało się tylko skrzydło. Pozostała część budowli została uszkodzona.
Początek muzeum w Łowiczu
Za początek działalności muzeum można uznać rok 1907. Wtedy właśnie kolekcja Władysława Tarczyńskiego została przekształcona w „Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych”. Władze administracyjne zaakceptowały jego statut. Jednak same zbiory były prezentowane w budynku już wcześniej, bo już na przełomie XIX i XX wieku. W 1905 roku Tarczyński udostępnił prywatną kolekcję do ogólnego wglądu. Wystawa nazywała się „Zbiory Starożytności”. Przed I Wojną Światową muzeum liczyło sobie blisko 3200 eksponatów. W okresie międzywojennym muzeum ponownie rozpoczęło swoją działalność w roku 1927. Od 1948 roku eksponaty należą do Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum w Łowiczu, od 1955 roku jest jego oddziałem.
Utrata części zbiorów
Niestety, ale w czasie okupacji spora część zbiorów zaginęła. I raczej nie istnieje możliwość, by odzyskać skradzione dzieła. Obecnie podziwiać można zaledwie ich część. Ta natomiast została uzupełniona o inne znaleziska. Dzięki temu kolekcja sukcesywnie się powiększała. W końcu muzeum w Łowiczu to ważny ośrodek historyczno – kulturowy.
Skansen przy muzeum w Łowiczu
Jest to Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego. Sam skansen mieści się na terenach zielonych muzeum w Łowiczu. Stanowi jego uzupełnienie, jak też rozbudowaną kolekcję zbiorów, które pozwalają przybliżyć to, w jaki sposób żyli ludzie na terenie obecnego Łowicza. Można znaleźć tutaj budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Wykorzystywano je w okresie Księstwa Łowickiego.
Wystawa stała w muzeum w Łowiczu
Wśród zbiorów, którymi dysponuje muzeum, znaleźć można malarstwo barokowe z Polski. To wyjątkowy okres w sztuce. Na uwagę zasługują przede wszystkim szczegółowość, ale również kolorystyka. Barok przede wszystkim wiązał się z przepychem, bogactwem formy, chociaż, w zależności od twórcy, miał nieco inne cechy charakterystyczne. Jeśli chodzi o zbiory malarskie są to przede wszystkim freski, czyli malunki, które wykonywano na tynku. Między innymi na ścianach oraz sklepieniach. W danych czasach przedstawiały ważne dla kraju wydarzenia. Bardzo popularne w tamtym czasie były także motywy biblijne. Jednym z przykładów najsłynniejszych fresków, są te w Kaplicy Sykstyńskiej, pędzla Michała Anioła.
Jakie dzieła barokowe można podziwiać w Łowiczu?
Malowidła, które znajdują się w muzeum, datuje się na rok 1695. Dzieła są pięknym przykładem tego, w jaki sposób niegdyś malarstwo łączyło się z rzeźbą. W zbiorach znajdują się poszczególne przedstawienia:
- Procesja św. Karola Boromeusza podczas zarazy w Mediolanie.
- Św. Karol Boromeusz odwiedzający budowę gmachu szkolnego.
- Św. Karol Boromeusz rozdający jałmużnę i przygarniający sieroty.
- Św. Karol Boromeusz komunikujący zarażonych.
- Gloryfikacja i Wniebowzięcie św. Karola Boromeusza.
Głębia kolorów zachwyca i wciąga widza. Dodatkowe, rzeźbiarskie zdobienia, dodają całości majestatu, a jednocześnie pozostawiają widza zdumionym ilością szczegółów. Freski wykonał malarz włoskiego pochodzenia: Michał Anioł Palloni.