Przebłagalno-dziękczynne nabożeństwa końca roku: dawna tradycja kościoła katolickiego
Zgodnie z wielowiekową praktyką, ostatni dzień każdego roku jest czasem specjalnych nabożeństw dziękczynno-przebłagalnych w kościołach na całym świecie. To okazja do przemyśleń nad upływającym rokiem, wyrażenia skruchy za popełnione grzechy i wyrazy wdzięczności za otrzymane błogosławieństwa.
Podczas tych liturgii, zgromadzeni wierni będą mieli okazję prosić o Boże miłosierdzie i błogosławieństwo na nadchodzący rok 2025, jednocześnie przyznając się do swoich grzechów i zaniedbań. W tym dniu, zgodnie z tradycją, podsumowany zostanie rok za nami poprzez prezentację statystyk związanych z liczbą chrztów, ślubów, pogrzebów czy udzielonych Komunii Świętych w parafiach.
Uroczystość ta ma również swoje korzyści duchowe – uczestniczący w nabożeństwie mają możliwość uzyskania pełnego odpustu poprzez odmówienie lub zaśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” jako wyraz wdzięczności za błogosławieństwa minionego roku.
W mieście Łowicz wierni będą mieli okazję wziąć udział w nabożeństwach odbywających się we wszystkich kościołach parafialnych. Na przykład, msza dziękczynno-przebłagalna na koniec „Starego Roku” zostanie odprawiona we wtorek, 31 grudnia, o godzinie 17:30, w parafii pod wezwaniem Świętego Ducha wraz z Nieszporami.