Unikatowa tradycja: ogromne palmy podczas Niedzieli Palmowej w Łowiczu
Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, to święto ruchome, przypadające na siedem dni przed Wielkanocą, które przypomina o wydarzeniu wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W bieżącym, 2022 roku okoliczność ta wypadnie w dniu 10 kwietnia. Święto to zawsze jest celebrowane w charakterystyczny, wystawny sposób, jednak nigdzie nie pyszni się ono taką feerią barw i rozmiarów, jak w Łowiczu. W jaki sposób mieszkańcy regionu świętują Niedzielę Palmową?
Wiosenne palmy
Tradycją obchodów Niedzieli Palmowej w całym kościele katolickim jest wykonywanie i przynoszenie do kościoła palm. Głównym wykorzystywanym surowcem do tego celu są gałązki wierzby z wiosennym symbolem odradzającego się życia – bazimi kotkami. Stałym elementem obchodów Niedzieli Palmowej w Łowiczu jest nie tylko samo przygotowywanie i ozdabianie palm, ale przede wszystkim wybieranie tej najpiękniejszej. Tego dnia ze swoimi dziełami do Łowicza przybywają wierni z całej diecezji. Konkurs na najbardziej efektowną tradycyjną dekorację odbywa się zawsze po uroczystej mszy świętej i po poświęceniu palm. Mieszkańcy miasta i okolic za każdym razem starają się czymś zaskoczyć i pobić poprzednie rekordy. I tak, co roku podziwiać można zaskakujące ozdoby, mnogość kolorów, kreatywne materiały, ale przede wszystkim spektakularne rozmiary. Rekordowe palmy potrafią osiągać wysokość nawet 20 metrów! Prawdziwy wysiłek stanowi nie tylko wykonanie takiej ogromnej dekoracji, ale przede wszystkim utrzymanie jej w pionie podczas trwania uroczystości mszy i święcenia.
Jakie inne wydarzenia wyróżniają powiat łowicki? Więcej ciekawostek na temat regionu i oferowanych atrakcji na https://elowicz.pl
Uroczystości w Łowiczu
Obchody Niedzieli Palmowej w Łowiczu rozpoczynają występy taneczne i procesja, a następnie w Bazylice Katedralnej odbywa się uroczysta liturgia. Po jej zakończeniu wszystkie przyniesione do świątyni palmy zostają poświęcone. Następnie podziwiać można kolorową procesję – jej uczestnicy mają na sobie charakterystyczne, łowickie pasiaki, a następnie na Starym Rynku odbywa się najbardziej wyczekiwana część tego święta – wybierani są zwycięzcy konkursu na najpiękniejszą palmę. W konkursie reprezentowane są raczej nie osoby prywatne, a organizacje i szkoły z regionu.
Czasem obchody tego dnia dopełniają również różne inne, cykliczne wydarzenia, jak koncerty religijne, spektakle, transmisje, pokazy tańca, oficjalne błogosławieństwa czy spotkania z młodzieżą i poczęstunki. Niedziela Palmowa to również Światowe Dni Młodzieży – okoliczność zainicjowana przez Jana Pawła II.
Im większa, tym lepsza
Przyniesione do kościoła palmy rywalizują ze sobą pod kątem długości i oryginalności, a walczą o dwie nagrody: o puchar księdza biskupa (nagroda główna) i puchar księdza proboszcza (wyróżnienie). Do stworzenia efektownych palm wykorzystywane są przeróżne materiały: nici i przędze, tasiemki, bukszpany, zbożowe kłosy, żywe kwiaty. Oczywiście wśród nich nie może również zabraknąć łowickich kwiatów z bibuły.
By jak najlepiej podkreślić tradycje regionu, wielu mieszkańców uczestniczących w liturgii zakłada z tej okazji tradycyjne, łowickie stroje, które zachwycają bogactwem wzorów i kolorów oraz ozdobami, np. kwiatowymi wiankami na kobiecych głowach.