Warzywne warsztaty
Tuż obok Łowicza zasypią warzywa w najpyszniejszych kompozycjach smakowych. To niemal alchemia w kuchennym wydaniu, Zobacz, co będzie się działo w gminie Chąśno.
Magia warzyw
Wyjątkowe właściwości, jakie przypisuje się warzywom, wynikają z ich wysokiej zawartości witamin, mikro i makroelementów. Niektóre zdobyły wręcz opinię składników diety, które mogą nam pomóc w walce o zdrowie. Mimo że z dietą w pełni wegetariańską nie wszyscy się zgadzają, sukcesywnie zwiększa się zalecana porcja warzyw do spożycia w ciągu dnia. Za takie sugestie odpowiedzialne są największe ośrodki badawcze oraz instytucje odnoszące się do ich badań jak np. Światowa Organizacja Zdrowia. Warzywa powinny towarzyszyć niemal każdemu posiłkowi, acz z pewnością zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze na naszych talerzach jest aż tak kolorowo.
Odrobina smaku
Powodem unikania warzyw w diecie jest często niewiedza lub brak kulinarnych umiejętności. Bogate smakowo warzywa trzeba umieć wykorzystywać w kuchni, aby nie zdominowały całej potrawy. Charakterystyczne nuty nie każdemu pasują też w wersji solo. Dodatkowo, przygotowanie warzyw utrudnia ich zróżnicowana struktura. Łatwo je wysuszyć w dużej temperaturze, stracić chrupkość lub nadmiernie namoczyć podczas długiego gotowania. Obróbka termiczna w wielu przypadkach pozbawia fragmenty roślin cennych wartości odżywczych, więc trzeba robić to z głową.
Cenna wiedza
Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Razem dla gminy Chąśno” postanowiło zorganizować warsztaty, które pozwolą mieszkańcom najbliższych okolic okiełznać trudne warzywa. Odbędą się one na sali w miejscowości Niespusza Wieś w czwartek 19 sierpnia o godzinie 18:00. Z tej cennej lekcji skorzystać mogą wszyscy, ponieważ wstęp jest wolny. Nie tylko wspomniane gospodynie szczycić się mogą tą piękną inicjatywą, ponieważ środki potrzebne na jego organizację pochodzą z programu „Działaj Lokalnie” stworzonego przez polsko-amerykańską Fundację Wolności. Realizatorami programu są natomiast kolejne dwie organizacje, czyli Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenia LGD Ziemia Łowicka.
Z pomocą w trudnych czasach
Hasłem spotkania i prowadzonych zajęć kulinarnych będzie „pasztet z cukinii i purée selerowe pomaga nam przetrwać stany pocovidowe”. Twórczynie wyszły więc z inicjatywą łączącą dbałość o nasze podniebienia oraz zdrowia. To niezwykle istotne w okresie, gdy nasze ciało musi być silne i poradzić sobie z minioną chorobą. Ta wiedza przyda nam się nie tylko w stanie zwiększonego zainteresowania utrzymaniem ciała w dobrej formie. Skorzystamy z niej także w spokojniejszej przyszłości. Miejmy nadzieję że będzie ona pełna warzyw.