Łowicz w szwedzkiej odsłonie
Ikea świętuje 60-lecie współpracy z Polską. Z tej okazji wśród produktów pojawiły się te inspirowane łowicką kulturą. Limitowana kolekcja jest już w sprzedaży.
Trochę historii
Rozpoznawany i lubiany przez Polaków sklep z artykułami wnętrzarskimi docenił wieloletnią obecność naszych rodaków na każdym etapie ich sukcesu. Już 60 lat temu Ikea zamówiła w polskiej fabryce elementy do swoich krzeseł. W 1990 roku, czyli niemal od razu, gdy było to możliwe, Polacy zaczęli się cieszyć dostępnością kultowych produktów, dzięki otwarciu pierwszego sklepu stacjonarnego w naszym kraju. Polacy znają Ikea’ę, ale sama firma również o nas nie zapomina. Dla upamiętnienia dekad, które powiązały Polskę ze szwedzkim imperium wystroju wnętrz, odbywają się w tym roku liczne wydarzenia i akcje promocyjne. Dla łowiczan to jedna z nich jest szczególnym powodem do dumy.
Podziękowanie projektantów
Limitowana kolekcja popularnych, sztandarowych już produktów Ikei powstała, aby podkreślić, jak ważny jest udział Polaków dla marki. HUSLIA składa się z zaledwie kilku przedmiotów. Wśród najważniejszych wymienić można fotel STRANDMON z podnóżkiem pokazywany na większości zdjęć promocyjnych. Znajdzie się też coś dla najmłodszych, czyli stoliczek LACK i konik DALARNA. Dodatkowo w takim samym wzornictwie pojawiła się świeczka zapachowa i serwetki, aby przyszli właściciele mogli dopełnić atmosferę wnętrza. Warto nadmienić, że większość, bo ponad 60% produkowanych modeli STANDMON i LACK, czyli fotela i stoliczka dla dzieci ujętych w limitowanej kolekcji, wychodzi właśnie z naszych, rodzimych polskich fabryk. Na jakie wzornictwo zdecydowali się Szwedzi, by podkreślić nasz udział? Co ciekawe właśnie na łowickie.
Łowicz symbolem polskiej kultury
Powszechnie znane i doceniane łowickie wycinanki zbyły w ostatnim czasie międzynarodową popularność. Choć jest to typowo regionalna kultura jednego z licznych fragmentów Polski, łowiczanie zaskarbił sobie względy projektantów. Także Ikea postanowiła więc wykorzystać to w swoim nowym projekcie. Często wykorzystywane przez polskich twórców oraz przy produkcji pamiątek z kraju nad Wisłą, łowickie wzory stały się swoistym symbolem Polski. W twórczości z wyższego szczebla poza sklepami szwedzkiego potentata, łowickie wzory widziane już były na polskich i zagranicznych arcydziełach w świecie mody oraz szeroko rozumianych tekstyliów. Daje to dużą motywację do ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Łowiczem definiuje się przecież w Europie polską kulturę.