Muzeum Guzików w Łowiczu: unikatowa lokalizacja na mapie Polski
W Łowiczu mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum. Wśród eksponatów Muzeum Guzików znaleźć można wszelkiej maści guziki: od modeli wykonanych z kości, po okazy należące do Wisławy Szymborskiej czy Milesa Davisa.
Jedyne takie miejsce w Polsce
Muzeum Guzików w Łowiczu działa od 1997 roku. Miejsce to gromadzi guziki: zarówno zabytkowe, jak i współczesne, osobiste czy też „bezimienne”. Sporą część zbiorów stanowią eksponaty należące do znanych osobistości: naukowców, wojskowych, artystów, aktorów, pisarzy, polityków, sportowców
Wiele znalezisk podpartych jest solidną dokumentacją, która potwierdzają ich autentyczność. Zbiory kompletowane są głównie poprzez darowizny, ale wiele z guzików stanowią także prawdziwe odkrycia i znaleziska.
Pod koniec 2021 roku muzeum zmieniło swoją siedzibę i mieści się obecnie na Starym Rynku 10. Miejsce to otwarte jest codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00 oraz od 10:00 do 16:00 (w niedziele). Można tam podziwiać wystawy stałe, jak i regularnie organizowane czasowe ekspozycje tematyczne.
Muzeum Guzików w Łowiczu to nie tylko jedno z najciekawszych miejsc na mapie Polski, ale równocześnie najmniejsze muzeum w całej Europie.
Jak spędzić weekend w Łowiczu? Więcej lokalnych atrakcji na https://elowicz.pl !
Unikatowe zbiory
Zbiory Muzeum Guzików sięgają ponad 4000 unikatowych okazów, z czego około 1000 stanowią tzw. guziki personalne, a więc należące do konkretnych osób. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuję XVIII-wieczna zapinka, której właścicielem był Stanisława Ignacego „Witkacy” Witkiewicz. Jej orientalny design wykonano z kości i udekorowani japońskim rysunkiem. W zbiorach muzeum znaleźć można również guzik noblistki Wisławy Szymborskiej, który został przekazany przez samą właścicielkę. Poetka wspomniała przy okazji o tym miejscu w jednym ze swoich felietonów.
W muzeum zobaczyć można również guzik dawniej należący do kardynała Stefana Wyszyńskiego czy okaz z munduru, w którym generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny.
Jedyne w swoim rodzaju zbiory dopełniają guziki innych znanych osobistości, jak Jana Pawła II, Jerzego Urbana, Stanisława Lema, Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka i Zbigniewa Religi. Wśród eksponatów znalazło się także kilka zagranicznych okazów, np. dwa guziki pochodzące z marynarki Milesa Davisa czy też model ze stroju Dalajlamy XIV.
Na wystawie zobaczyć można jednak nie tylko guziki sław, ale i okazy bez przypisanego właściciela, które zwracają uwagę ze względu na inne kwestie. Może być to niezwykły lub rzadki materiał, który zastosowano do ich produkcji, a także nietypowe techniki produkcyjne czy walor historyczny – w przypadku guzików pochodzących z konkretnych części garderoby.
Na wzmiankę zasługuje również tzw. kolekcja prezydencka. Znalazły się w niej guziki należące do Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Wałęsy, Lecha i Marii Kaczyńskich, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Bronisława Komorowskiego.