Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich: wspaniała rodzinna atrakcja pod Łowiczem
Jedną z wyjątkowych atrakcji czekających na turystów w okolicach Łowicza jest Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. Można je znaleźć w Sromowie, który leży około 12 kilometrów od Łowicza. Na odwiedzających czekają tam zachwycające przykłady sztuki ludowej, a w szczególności starannie wykonane figurki wkomponowane w sakralne i historyczne scenki rodzajowe. Jest to doskonałe miejsce, aby z bliska poznać kolorowy, łowicki folklor i bogatą historię regionu.
Artysta-samouk
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie zostało założone przez Juliana Brzozowskiego. Początki tego miejsca sięgają jeszcze lat ’50 XX wieku, ale podwaliny do dzisiejszego muzeum to rok 1972. Brzozowski był rolnikiem, zapalonym regionalistą i artystą ludowym, który tworzył drewniane figurki o tematyce historycznej i sakralnej. Postaci te wkomponowywał w makiety scenek rodzajowych, ukazujących życie na wsi, a niektóre wzbogacał również o specjalne mechanizmy, które sprawiały, że były ruchome. Mechanizmy te wymyślał i opracowywał zupełnie sam. Co więcej, scenki są nie tylko ruchome, ale również wzbogacone o podkład muzyczny w wykonaniu artystów ludowych.
Dzieła Juliana Brzozowskiego skupiały się wokół tematyki sakralnej i chronologii rytuałów religijnych, w ramach których toczyło się życie na łowickiej wsi. I tak też, jego jedną z bardziej rozpoznawalnych prac jest Bożonarodzeniowa Szopka Betlejemska.
Jedyne w swoim rodzaju muzeum
To właśnie przede wszystkim tej jego artystycznej specjalizacji poświęcona została galeria sztuki w Sromowie. Wśród eksponatów można tam jednak znaleźć również inne przykłady sztuki regionalnej w łowickim wydaniu.
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie jest – jak sama nazwa wskazuje – rodzinną inicjatywą, która w całości powstała z prywatnych funduszy i stanowi własność państwa Brzozowskich.
Cztery pawilony i różne odsłony folkloru łowickiego
W ramach muzeum działają obecnie cztery pawilony. Pierwszy z nich powstał w 1972 roku, a kolejne dobudowywano w latach 1983, 1986 i 2001. W pierwszym z pawilonów na ekspozycję trafiło ponad 400 drewnianych rzeźb tematycznych, w tym wspomniana już Bożonarodzeniowa Szopka Betlejemska, ale również Procesja Bożego Ciała, gruba rybaków nad Bzurą czy wesele w łowickim wydaniu. Również w drugim pawilonie odwiedzający mogą podziwiać kilka scenek rodzajowych, nie tylko autorstwa Juliana, ale i Wojciecha Brzozowskiego (syna założyciela i obecnego właściciela muzeum), ale także inne przykłady sztuki, tradycji i folkloru łowickiego: stroje ludowe, tradycyjne skrzynie posagowe, słynne łowickie pająki i wycinanki oraz różnego typu obrazy.
W trzecim i czwartym pawilonie przygotowana została wystawa w innej tematyce, a mianowicie wyeksponowano tam 35 pojazdów konnych, z których dawniej korzystano z regionie Łowicza, są to m. in. bryczki, sanie czy wozy drabiniaste. Dodatkowo można tam zobaczyć uprzęże i inne akcesoria końskie oraz dawne maszyny rolnicze. Na zewnątrz muzeum znajduje się ogród, który również udekorowano rzeźbami.
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie czynne jest w okresie od 1 marca do 30 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00 (od 12:00 w niedziele). Bilety to kwota 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).