Wypadek na przejściu dla pieszych w Łowiczu
Do tego, przykrego zdarzenia doszło wczoraj, 2-go października, około godziny 18. Dwie młode dziewczyny kierowały się w stronę Błoni. By się tam dostać, musiały skorzystać z przejścia dla pieszych. Tuż po zejściu z chodnika a wejściu na „zebrę”, w jedną z dziewczyn uderzył samochód marki Opel Corsa. W wyniku tego, dziewczyna uderzyła w przednią szybę auta i przeleciała przez maskę. Dziewczyna trafiła pod opiekę ZRM. Jej życiu nic nie zagraża. Sprawcą całego incydentu okazała się starsza kobieta.
Zmiany prawne w związku z przejściami dla pieszych
Coraz więcej mówi się o przepisach oraz ich nowelizacjach. Dotyczy to między innymi obowiązków, jakie mają kierowcy w okolicach przejść dla pieszych. Obok zachowania szczególnej ostrożności, zobowiązani są zatrzymać swój pojazd, jeśli pieszy znajduje się na chodniku, ale już w pobliżu pasów. Nieprzestrzeganie tego przepisu może skutkować mandatem karnym. Wykroczenie, które określane jest jako nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, również zanim znalazł się na pasach, może poskutkować 6-ma punktami karnymi oraz mandatem w wysokości 350 złotych.
Przepisy mają na celu redukcję wypadków na drodze
Wszystko dlatego, iż 40% ofiar wypadków drogowych, to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. To naturalne, iż w zderzeniu człowiek, samochód, poszkodowany zawsze będzie ten pierwszy. Dlatego prawo ma na celu zwiększenie nie tylko świadomości kierowców, ale też wyczulenie ich na punkcie przejść dla pieszych. Dotyczy to przede wszystkich tych pasów, przy których nie znajdują się światła drogowego. Oznacza to, iż w tym przypadku kolejność na drodze regulują znaki lub przepisy. Natomiast na pasach pierwszeństwo zawsze ma pieszy. A teraz również przed nimi.
Przepisy dotyczące przejść dla pieszych
Standardowa prędkość dla przestrzeni miejskich, czy terenów zabudowanych to 50 km/h. Nie oznacza to, iż kierowca ma możliwość podjeżdżać do przejścia z taką właśnie prędkością. W myśl przepisów jest on zobligowany do redukcji prędkości tak, by móc wyhamować pojazd w momencie, gdy na przejściu pojawi się pieszy. Dlatego mandat można otrzymać również za brak redukcji prędkości, który uważa się za brak zachowania szczególnej ostrożności.
Jakie były okoliczności wypadku?
Policja bada całą sprawę. Istotne będą wszelkie poszlaki, które pozwolą ustalić przyczynę zajścia. Chociaż prawo jest po stronie pieszych, jak też osoby, które są na pasach mają pierwszeństwo, równolegle działa wiele akcji, która uczula pieszych na temat tego, jak korzystać z pasów. Pierwszeństwo nie zwalnia pieszego z obowiązku zachowania ostrożności. Musi być świadomy, iż nie zawsze kierowca go dostrzeże. Co więcej, w szczególnie w porach wieczorowych i nocnych, przypomina się pieszym o potrzebnie noszenia odblasków. Ich brak może być często powodem wypadków z udziałem pieszych na pasach.